• Hall of Champions Inductees (Listed Alphabetically by Last Name - Inducted 1978 to 2015)
     
     
    Hall of Champions Inductees - alphabetically listed by last name
    Name Class of Category Year Inducted
    H. Drake Akins * 1927-S Basketball, Track 1980
    Fredric R. Alleva, Ph.D. * 1952 Football, Baseball, Basketball 1988
    John M. Antonelli 2001 Wrestling, Cross Country 2010
    Jude Arena, Esq. 1991 Wrestling, Soccer 1998
    Ammon G. R. Barksdale 1953 Track, Football, Basketball 1983
    Gregory Bates 1975 Football, Basketball, Track 2000
    John Bates 1976 Basketball 1995
    Frank [Rinky] Batson 1954 Cross Country, Track, Baseball 2001
    James E. Beatty 1962 Football, Basketball, Baseball 1991
    Robert W. Behney * 1937 Baseball 2010
    William J. Berardelli * 1954 Swimming, Football, Track 1999
    John A. Bergandino, Sr. * 1972 Football, Baseball, Basketball 1985
    Victor Herbert Berk * 1929-W Football, Basketball, Baseball 1983
    Frank R. Bishop 1960 Football, Basketball, Baseball 1981
    Steven C. Bishop 1985 Basketball, Baseball 1996
    Charles L. Blockson 1952** Football, Track 1979**
    Thomas M. Boccella 1991 Wrestling, Football, Soccer 1999
    Steven C. Bono 1980 Football, Basketball, Baseball 1987
    Kenneth E. Bosler * 1941 Football, Swimming, Track 1979
    Marion V. Bosler * 1942 Field Hockey, Swimming 1980
    Timothy J. Bowers 1975 Football, Track 2001
    Michael Branca, Jr. 1959 Football, Wrestling, Track 2008
    Robert B. Brouse 1994 Football, Soccer, Swimming, Baseball 2007
    Erwin W. Brown * 1933 Track, Basketball 1978
    Joseph Bucelli 1972 Football, Wrestling 2011
    Miles A. Burrell, Sr 1974 Wrestling, Football 2001
    Jamil A. Butler 2000 Football 2014
    Jeffery J. Butler * 1995 Football 2014
    George C. Cagliola * 1954 Football, Basketball, Baseball 1987
    Preston C. Campbell * 1937 Football, Basketball, Track 1981
    Albert A. Cantello 1949** Track, Swimming 1992**
    Daymon D. Carroll 1996 Football, Basketball, Track 2002
    Timothy James Carroll 1979 Football 1995
    Benjamin A. Cavaliere 1947 Baseball 2006
    Raymond J. Chillano 1959 Swimming, Wrestling, Soccer, Baseball 1995
    Anthony G. Cinelli 1979 Tennis 1994
    Eugene E. Coder * 1948 Football, Basketball, Tennis 1984
    Ronald T. Coder 1946 Cross Country, Swimming, Track 2000
    George C. Cordonna, M.D. * 1914-W Football 1986
    Lisa Ortlip Cornish 1978 Basketball, Field Hockey, Softball 1989
    Bryn C. Cotteta 2008 Basketball, Field Hockey 2014
    Ralph E. Cottman, Jr. 1959 Basketball, Baseball 1989
    Kenneth W. Coull, III 1989 Basketball 1998
    Michael J. Creciun 1972 Football, Track 2004
    Jaclyn Cresswell 1998 Basketball, Field Hockey, Softball 2006
    John P. Cresswell, Jr. 1964 Basketball, Baseball 1988
    Dorothy (Fichter) Cross 1977 Field Hockey, Basketball, Lacrosse 1983
    Dominic Cuono 1948 Basketball 1980
    Kenneth L. Curll * 1939 Football, Track 2003
    Carl L. Daddona 1960 Football, Basketball, Baseball 2009
    Tony L. Darden 1976 Track, Football 1990
    Richard A. Dean 1959 Soccer, Wrestling, Baseball 1982
    Charles E. Deem, Sr. * 1926-S Football, Basketball, Baseball, Track 1978
    Margaret (Raimondi) DeGregario * 1936 Track. Basketball 1992
    Anthony J. DeMeno 1967 Wrestling, Football, Track 1991
    Leah C. DiBussolo 2006 Softball, Field Hockey 2013
    Elizabeth A. (Clayes) Dillard 1942 Tennis 1990
    Frank J. Dobbs 1979 Golf 1994
    Robert P. Eastwood 1958 Football, Basketball, Baseball 1989
    Theodore A. Ellis * 1951 Football, Basketball, Track 2007
    Leland H. Emery * 1961 Football, Track, Basketball 1991
    Kurt S. England 1985** Swimming 1994**
    Michael G. Evans 1990 Basketball, Football 2012
    Robert B. Evans * 1941 Football, Basketball, Baseball 1986
    Richard A. Fisher, Jr. 1974 Football, Basketball, Baseball 1995
    Jeffrey S. Fiss 1996 Football 2015
    William S. Gant, III 1997 Wrestling, Football 2012
    A. Richard Geiger * 1932-W Swimming 1987
    Warren Geiger * 1897-S Football, Track 1978
    Pasquale A. Giannone * 1930-S Football, Baseball 1986
    Clifford A. Giddens 1967 Football, Track, Wrestling 1994
    Robert J. Grantham, Ph.D. * 1957** Track 2010**
    Cameron G. Gresh * 1939 Cross Country, Track 1979
    Margaret Jane (Platt) Griffith * 1942 Basketball, Field Hockey, Tennis 1985
    Edward M. Gulian * 1925-S Football, Basketball, Baseball, Track 1979
    Harlan I. Gustafson, Sr. * 1936 Football, Basketball, Baseball, Track 1978
    George G. Hadrick 1981** Track, Football, Basketball, Bowling 1991**
    Ernest C. Hadrick, Jr. 1968 Track 1989
    Jennie M. Hall 1979 Basketball 1985
    Jonathan T. Hanley 1978 Basketball 2011
    Timothy G. Harner 2004 Wrestling 2010
    James J. Hartey, III 2001 Wrestling, Cross Country 2009
    Walter P. Heck, Jr. 1949 Swimming 1982
    William A. Heebner * 1951 Swimming 2009
    John B. Heist 1955 Baseball, Basketball 2002
    Carl David Helbling * 1927-W Football, Track 1981
    Raymond J. Hoisington 1979 Football 1994
    Charles J. Holmes 1958 Football, Baseball 1996
    Charles K. Hood * 1946 Football, Baseball, Basketball 1984
    Barbara (Lowry) Hoy 1981 Field Hockey, Lacrosse 1992
    Harold Jackson * 1939 Track, Basketball 1993
    Thomas A. James 1972 Football, Track 1987
    Elizabeth S. (Hoy) Jetter 1949 Field Hockey, Basketball, Softball 1998
    Craig Sandford Jones * 1991 Football 2011
    Thomas A. Jones, III 1974 Track, Cross Country 1992
    Melissa Mary Kelly 1998 Basketball, Softball 2005
    Harry R. Keyser 2004 Wrestling 2014
    Andrew K. Knerr 2005 Wrestling 2011
    Philip L. Knerr 1958 Football, Track 1988
    Angela (Henry) Lee 1987 Track 2005
    Leroy P. Lewis * 1920-W Football, Basketball, Track, Baseball 1978
    Donald J. Livers 1973 Track 2006
    Ronald W. Livers 1973 Track 1985
    Lawrence A. Livers, Jr. 1961 Cross Country, Basketball, Track 1986
    John F. Lobb * 1940 Cross Country 1993
    David G. Lockwood 1992 Wrestling, Football, Track 2004
    Robert MacKay * 1954 Basketball, Baseball, Football 2003
    Deborah C. Manning 1985 Track 2003
    Steven F. Marino 1979 Gymnastics 1990
    Leona (Sayre) Martin 1955 Golf, Basketball 1990
    John [Jackie] May * 1953 Basketball 1999
    Robert W. McCracken, Sr. * 1937 Football, Basketball 2004
    Richard S. Melito * 1983 Football, Basketball, Baseball 2009
    Jill (Speelhoffer) Migliarese 1986 Basketball, Lacross, Field Hockey 2007
    Donald Milligan * 1973 Track 2003
    Robert V. Mitchell 1961 Basketball, Baseball, Track 2005
    James Mobley, Jr. 1977 Basketball 2013
    Kristina M. Moore 2005 Softball 2015
    Richard Henry Morgan * 1933 Football, Basketball, Track 1981
    Mary Jane (Clark) Moyer 1956 Field Hockey, Basketball, Tennis 1988
    Dorothy Radcliff Mullineaux * 1938 Basketball, Track, Tennis 1984
    William S. Myers 1953 Swimming 1980
    Edward C. Otwell * 1934 Cross Country, Track 1980
    Donna M. (Fidler) Palisca 1995 Cross Country, Track 2000
    Manish G. Patel 1990 Wrestling 2008
    Thomas A.Patterson 1973 Track, Football 2015
    Stewart W. Percy 1958 Football, Basketball, Baseball 2008
    M. Hazel Pernet * 1937 Basketball, Track 1981
    Derrick D. Perry 1993 Basketball 2015
    Nancy (Cross) Price * 1956 Tennis 2006
    Daren N. Queenan 1984 Basketball 1999
    Edwin F. Rambo * 1927-S Football, Basketball, Baseball 1986
    Kurtz N. Rambo, III * 1977 Rifle 1990
    Samuel Leroy Rambo, Jr. * 1926-S Football, Basketball, Track, Baseball 1978
    James C. Randolph 1951 Football, Basketball, Baseball 1986
    Phyllis (Hitchens) Reilly 1951 Swimming 2012
    Kyle J. Rigg 1988 Wrestling 2001
    Lindley [Buddy] Vale Righter * 1943 Baseball, Basketball 1995
    Anthony N. Santillo * 1957 Swimming, Diving, Cross Country, Track 2004
    Jason W. Schmidt 1996 Wrestling 2002
    John T. Sewell 1954 Track, Football 2005
    Donald W. Shank * 1951 Football, Basketball, Baseball 2001
    Arnold V. Sharpley * 1934 Basketball, Track 1978
    Paul Merrill Shellenberger, Sr. * 1923-W Football, Basketball, Baseball 1978
    Royden R. Sherid * 1926 Football, Basketball, Baseball 1979
    Eric S. Shrader 1997 Wrestling, Football 2009
    Daniel Sinclair, III * 1927-W Football, Baseball, Basketball 1984
    Richard M. Slater, II 1973** Football, Track 2008**
    Marcus L. Smith 1990 Football, Wrestling 2011
    Thomas L. Smith 1978 Football, Track 1995
    Walter L. Smith * 1899-S Football, Track 1978
    Clayton R. Smith, D.P.M. 1990 Cross Country, Track 2000
    William E. Smith, Jr. 1980 Football, Track 2002
    Clarence E. Smith, Sr. * 1951 Track, Football, Basketball 1987
    Richard M. Springman 1997 Wrestling 2003
    David J. Stagliano, Sr. 1965 Football, Basketball, Baseball 1998
    Stacie (Indelicarto) Staufenberg 1980 Field Hockey, Lacrosse, Diving 1993
    Tammi (Williams) Stephens, M.D. 1980 Cross Country, Track 2000
    Willie A. Suber * 1958 Football, Track 2005
    George R. Sutch, Jr. * 1939 Football 1992
    Troy N. Swittenburg 2000 Football, Track 2013
    John J. Sylvester * 1940 Football, Baseball 2004
    Charles J. Taormina * 1937 Football 2014
    Andrew F. Towne 1985 Football, Baseball, Soccer, Basketball 1993
    Parke H. Ulrich, Esq. * 1948 Tennis 2002
    John C. Vaszily 1962 Football, Basketball, Baseball 1989
    Mary Beth Vaughan-Carr 1981 Gymnastics 2012
    Dominic H. Venezia * 1944 Cross Country 1996
    Jesse Donald Weand, Sr. * 1923-W Football, Basketball, Baseball 1982
    Robert J. Weneck 1989 Wrestling, Football 2007
    William F. Werkiser 1951 Cross Country, Track, Basketball 1983
    Douglas L. White, Jr. 1999 Football 2013
    Henry L. Williams * 1971 Basketball 1982
    James P. Williams 1962 Basketball, Track, Cross Country 1998
    George A. Williams, Jr. * 1950 Football, Basketball, Track, Baseball 1984
    H. Leigh Woehling * 1943 Swimming 1989
    James R. Wolfe 2001 Wrestling 2015
    E. Michael Wolper, III 1980 Swimming 1993
    Lois (Corley) Wooden 1982 Track 1996
    Charles W. Yetter * 1940 Football, Basketball, Track 1982
    Antoinette R. Young-Johnson 1977 Track 1983
    James A. Zaffarano 1961 Track, Football 1991
    Harold I. Zimmerman * 1909 Football, Basketball, Track, Baseball 1978
     
    * Deceased
    ** Also inducted into the Hall of Fame